مختصری از زندگی نامه استاد محمد صدیق المنشاوی

استاد محمد صدیق منشاوی در سال ۱۲۹۹هجری شمسی ، یعنی حدود ۷۳ سال پیش ، در شهر منشاه مصر در خانواده ای بسیار مذهبی پا به عرصه ی وجود گذاشت.« پدرش شیخ صدیق منشاوی یکی از قاریان صوفی منش بود که هرگز در مسیر تلاوتش اجر و پاداشی طلب نکرد. از این رو فرزندش محمد را نیز با چنین علایقی پرورش داد تا جایی که تلاوت را تنها به جهت آنکه متعلق به این کتاب مقدس است برگزید.

شیخ صدیق منشاوی را فردی در کمال خشوع و خضوع می خوانند و میگویند او چنان تقوی پیشه بود که هرگز در هیچ تلاوتی بر اجر و پاداش خود سخنی نگفت. تنها در محل حاضر می شد، آنگاه با وقاری سرشار از خشیت الهی باز می گشت و این شیوه ای بود که در میان فرزندانش نیز نیک مشهود است .

محمد صدیق از آنجا که در شهر منشاه تولد یافت چون پدرش به منشاوی ملقب گردید و با تشویق و تعلیم پدرش به آموزش معارف قرآنی و تعلیم قرائت های مختلف پرداخت، چرا که پدرش نیز از قاریان مشهور عصر خود به شمار می آمد .
مرحوم استاد محمد صدیق منشاوی از همان ابتدا به حفظ کامل قرآن پرداخته و از ۹ سالگی به بعد در ماه مبارک رمضان شبهای قرائت قرآن برگزار می نمود. این امر تا سنین جوانی استاد ادامه داشت و این در حالی بود که پس از چندی با ورودش به رادیوی عربی مصر و پخش تلاوتهایش، به شهرت او افزوده شد تا آنکه به عنوان یکی از اساتید و قاریان مشهور مصر معرفی شد.

او قاری بزرگی است که در میان متأخران بی نظیر و در میان متقدّمین کم نظیر بوده است. او از مفاخر بزرگ جهان اسلام و مبتکر الحان گوناگون قرآنی به شمار می آید .
سبک تلاوت، صوت زیبا، لحن گرم و حزین، تلفظ صحیح و بیان قوی کلمات، از مختصّات قرائت مرحوم منشاوی به شمار می آید که با چیرگی و مهارت کامل و تسلّطی فوق العاده، شنونده را به آیات الهی متوجه میسازد. او چنان تسلّطی به قرائات سبعه و عشره و راویان قاری دارد که وی را به عنوان یکی از بهترین اساتید این فن در جهان اسلام مطرح نموده است، تا آنجا که شهرتش را در جای جای جهان اسلام اذعان می دارند. مرحوم محمد صدیق منشاوی با تسلّطی کامل و سبکی خاص تمامی قرآن مجید را با قرائت ترتیل، تلاوت کرده است و اکنون گنجینه ای از نوارهای تحقیق و ترتیل این استاد در آرشیو رادیو قرآن موجود می باشد .
تلاوت های این استاد همه هفته از رادیو قرآن جمهوری اسلامی ایران پخش می گردد. استاد به واسطه زندگی کوتاهش به کشورهای محدودی مسافرت کرده است. از آن جمله به سوریه، کویت و برخی از کشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس می توان اشاره کرد که در مساجد مختلف این کشورها به تلاوت قرآن کریم پرداخته است .
سرانجام دست اجل از آستین تقدیر برون آمده، این بار نیز گلی از بوستان معطر قرآن را گلچین نمود و استاد منشاوی در سن ۴۹ سالگی در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی، در شهر قاهره جان به جان آفرین تسلیم کرد، هرچند که امروز پس از گذشت سال ها، آوای ملکوتی او زینت بخش محافل و مجالس قرآنی و پرورش دهنده استعدادهای نهفته در این مسیر است.

 از احوالات شیخ محمّد صدّیق المنشاوی چنین گفته شده که او اوّلین قاری ای بود که رادیو برای ضبط تلاوتش، تجهیزات فنّی خود را به مکان تلاوت او منتقل کرد…

چه طور چنین اتفاقی افتاد؟ و چرا رادیو چنین کاری کرد؟
شهرت و زیبایی تلاوت او، زبانزد مردم مصر بود و زمانی که مسؤولان رادیو، از آن آگاه شدند، خواستند که به رادیو بیاید تا از او امتحانی گرفته شود و در صورت قبولی، به عنوان قاری رادیو به فعالیت بپردازد. ولی شیخ، این دعوت را نپذیرفت و گفت: نمی‏خواهم در رادیو قرائت کنم چرا که به شهرت آن احتیاجی ندارم و هرگز نمی‏پذیرم که از من امتحان بگیرند… این‏طور شد که برای مدیر رادیو چاره‏ ای نماند جز آن‏که تجهیزات رادیو را به محل تلاوت ایشان منتقل کند. و در عمل، در یکی از شب‏های ماه مبارک رمضان، زمانی که ایشان در روستایی از روستاهای مصر، برای خانواده ‏ای داغدار، در حال تلاوت بود، گروهی از رادیو برای ضبط تلاوت شیخ به آن محل رفتند و در همان زمان، گروهی دیگر برای ضبط تلاوت پدر ایشان، شیخ الصدیق المنشاوی، به روستای العسیرات در استان سوهاج در خانه حاج احمد ابورحاب رفته بودند. و این برای اولین بار در تاریخ رادیو بود که رادیو، تجهیزات، کارکنان و مهندسان خود را برای ضبط تلاوت یکی از قاریان به جایی بفرستد. این اتفاق را یکی از مجلات نیز، در صفحات خود درج نمود.
 زمانی‏که مسؤولان رادیو این دو تلاوت را از آن‏ها ضبط کردند، دوباره از شیخ محمّد صدّیق و پدرش خواستند که برای تلاوت به رادیو بیایند، ولی باز هم آن‏ها نپذیرفتند…. چه شد که بالأخره شیخ محمّد صدّیق المنشاوی دعوت رادیو را پذیرفت و چرا پدرش بر موضع خود پافشاری کرد؟
این موضع سبب خشم مسؤولان رادیو شد و نزدیک بود که مشکل بزرگی روی دهد، تا آن‏که یکی از نزدیکان شیخ محمّد صدّیق، عبدالفتّاح الباشا، که ژنرالی بلندمرتبه بود در این مورد دخالت کرد و صراحتاً به شیخ محمّد المنشاوی گفت که نپذیرفتن دعوت رادیو، پسندیده نیست و این امتحان تنها از او گرفته نشده ‏است و این درحالی است که بعد از آن‏که او دعوتشان را رد کرده ‏است، رادیو مهندسان و کارشناسان خود را برای ضبط تلاوتش به سوی او فرستاده ‏است. و در برابر این کار مسؤولان رادیو، نپذیرفتن دعوت آنان پسندیده نیست. و در برابر این رفتار خوب ، متقابلاً چاره ‏ای جز رفتار خوب نیست. و بعد از اصرارهای شدید، شیخ محمّد صدّیق المنشاوی به رادیو رفت و تلاوت‏هایش را تکمیل کرد و تا زمانی که خدا جان او را گرفت، قاری رادیو بود، ولی پدرش گفت: برای رادیوی مصر، از خاندان المنشاوی، پسرم محمّد کافی است.
 پس چرا برای رادیو لندن و رادیو سوریه، تلاوت کرد؟
این‏ها با ضبط بودند. یعنی آمده اند تلاوت ایشان را ضبط کرده ‏اند نه ‏این‏که ایشان به آن رادیوها بروند و با آن‏که او هرگز برای رادیو مصر قرائت نکرد، شهرت شیخ صدّیق السّید، آفاق جهان عرب را فراگرفته بود. رادیوهای سوریه و لندن از او خواستند که برای آن‏ها نوارهایی تلاوت کند. ایشان در ابتدا نپذیرفت ولکن بعد از ملاقات‏های فراوان و اصرار شدید، با ضبط ۵ نوار برای آن دو رادیو موافقت کرد و بر این میزان چیزی نیفزود و همواره می‏گفت: اگر اصرار پیوسته ‏ی آن‏ها نبود، با آن تلاوت‏ها موافقت نمی‏کردم.
 شیخ محمّد صدّیق المنشاوی چگونه با این تصمیم پدرش (مبنی بر قرائت نکردن برای رادیو مصر) برخورد کرد؟
او هرگز با پدرش مخالفت نمی‏کرد و به نظرش، بدون آن‏که پی‏جویی کند و به دلیل آن علاقمند باشد، احترام می‏گذاشت.

تلاوت های استاد محمد صدیق المنشاوی

 • ۱- سوره مبارکه قصص آیه ۸۳ تا آخر و سوره مبارکه علق

 • ۲- سوره مبارکه مؤمنون آیه ۱ تا ۲۲ و سوره های فجر ، بلد و سوره علق آیه ۱ تا ۸

 • ۳- سوره مبارکه طه آیه ۵۵ تا ۸۲

 • ۴- سوره مبارکه انعام آیه ۷۳ تا ۹۲

 • ۵- سوره مبارکه مؤمن آیه ۳۹ تا ۶۸

 • ۶- سوره مبارکه احزاب آیه ۲۱ تا ۳۵

 • ۷- سوره مبارکه حشر آیه ۱۸ تا آخر و سوره های علق، حمد و سوره بقره آیه ۱ تا ۵ و آیه ۲۸۵

 • ۸- سوره های صف و جمعه

 • ۹- سوره مبارکه شعراء آیه ۶۹ تا ۹۰ و سوره مبارکه فجر از ابتداء تا آیه ۱۷

 • ۱۰- سوره مبارکه زخرف آیه ۶۸ تا ۸۴ و سوره مبارکه دخان آیه ۱ تا ۸ و سوره مبارکه قدر

 • ۱۱- سوره مبارکه آل عمران آیه ۹۵ تا ۱۰۴

 • ۱۲- سوره های قارعه ، همزه ، اخلاص

 • ۱۳- سوره مبارکه بقره آیه ۲۶ تا ۵۰

 • ۱۴- سوره مبارکه یوسف آیه ۱ تا ۳۴

 • ۱۵- سوره مبارکه نور آیه ۳۵ تا ۴۱

 • ۱۶- سوره مبارکه شعراء آیه ۵۲ تا ۸۹

 • ۱۷- سوره مبارکه روم آیه ۱۷ تا ۴۰

 • ۱۸- سوره مبارکه حمد و سوره مبارکه بقره آیه ۱ تا ۲۹

 • ۱۹- سوره مبارکه یوسف آیه ۱ تا ۲۴

 • ۲۰- سوره مبارکه غافر آیه ۶۶ تا آخر و سوره مبارکه فصلت از ابتداء تا آیه ۱۲

 • ۲۱- سوره مبارکه شعراء آیه ۱ تا ۹۰

 • ۲۲- سوره مبارکه یس

این صفحه حاوی ۲۲ تلاوت از استاد محمد صدیق المنشاوی می باشد.