مختصری از زندگی نامه استاد کامل یوسف البهتیمی

کامل یوسف، یکی از قاریان خوب مصری است که صدا و تلاوتش تداعی‌کننده طنین صدای تلاوت قاریان قدیمی مصر است. این استاد در سال ۱۹۲۲ در منطقه بهتیم از استان قلیوبیه مصر به دنیا آمد.

 پدر استاد کامل یوسف، خود جزء قاریان بود و وی را از همان کودکی به مکتب‌خانه فرستاد، زمینه پیشرفت قرآنی برای کامل یوسف از همان ابتدای کودکی فراهم بود، وی پس از اینکه توانست در ۱۰ سالگی قرآن را حفظ کند، هر روز قبل از نماز عصر برای تلاوت قرآن به مسجد محل سکونت خود می‌رفت در حالی که کسی از او نخواسته بود. اما با اعتماد به نفسی که داشت برای تلاوت به آنجا می‌رفت و از مؤذن آنجا می‌خواست که موقع اذان نیز اذان بگوید که البته چون مؤذن مسجد وی را دارای صلاحیت برای این کار نمی‌دانست، با این کار مخالفت می‌کرد.

بنابراین کامل یوسف در این مسجد، ابتدا تنها به تلاوت قرآن اکتفا می‌کرد تا اینکه مردم جذب وی شدند و در این زمینه به شهرت فراوانی در بین مردم محل سکونت خود رسید و بعد از مدتی اجازه گفتن اذان و تلاوت قرآن را به‌ صورت رسمی در مسجد محل سکونت خویش یافت.

به مرور زمان آوازه وی در روستاهای اطراف پیچید و مردم ایشان را برای تلاوت در مراسم‌ها دعوت می‌کردند و پس از مدتی نیز به‌ عنوان قاری سوره مبارکه کهف در مسجد روستا برگزیده شد که تا حدود اوایل دهه ۱۹۵۰ در این مسجد به فعالیت پرداخت و به شهرت وی افزوده شد.

در اوایل سال ۱۹۵۲ شیخ محمد الصیفی که رئیس نقیب‌القراء مصر بود مطّلع شد که قاری خوش‌صدایی در منطقه بهتیم زندگی میکند و به همین خاطر به آنجا سفر کرد و تلاوت وی را شنید و با توجه به اینکه جذابیت زیادی در ایشان دیده بود، وی را به قاهره دعوت و در منزل خود میهمان کرد.

یک نکته جالب در استاد کامل یوسف وجود دارد و این است که وی به هیچ عنوان برای یادگیری علوم قرآنی مانند تجوید و … به مکتبی نرفت و صرفاً کار تلاوت خود را از تلاوت قاریان مشهور دیگر یاد گرفت. البته یکی از نویسندگان در کتاب خود آورده که کامل یوسف برای مدتی کوتاه به الازهر رفت، اما به علت اینکه در کلاس حضور پیدا نمی‌کرد، مسئولان الازهر نیز عذر او را خواستند و وی موفق به ادامه تحصیل در آنجا نشد که اگر این قضیه صحت هم داشته باشد، نشانه این است که کامل یوسف فقط از راه شنیداری و استماع تلاوت قاریان بزرگ راه خود را طی کرده است.

استاد کامل یوسف در این دوره، در جلسات تلاوت استاد محمد رفعت و محمد سلامه شرکت می‌کرد و تأثیرات زیادی از این دو قاری بزرگ گرفت به‌ صورتی که جلوه‌های بارزی از این دو قاری به‌ویژه محمد رفعت در تلاوت وی مشاهده می‌شد و این ویژگی یعنی التزام به تلاوت با تأثیر از این قاری بزرگ را تا آخر عمر خود حفظ کرد.

استاد کامل یوسف علاقه وافری نیز به استاد مصطفی اسماعیل داشت و به همین خاطر خیلی به شنیدن تلاوت های استاد مصطفی اسماعیل اهتمام می ورزید و با استماع این قاریان بزرگ بود که سبک تلاوت خویش را بر پایه مبانی تجربی فنون تلاوت پایه‌ریزی کرد.

استاد کامل یوسف توانست با کمک شیخ محمد الصیفی در قاهره در جلسات مختلف به تلاوت قرآن بپردازد که از این طریق مردم قاهره با وی و تلاوتش آشنا شدند. همچنین، در این مدت استاد، گروه تواشیحی نیز تشکیل داد و در جلسات و مناسبت‌های مختلف به خواندن قرآن و تواشیح نیز می‌پرداخت.

کامل یوسف پس از مدتی به یک استقلال شخصیتی دست پیدا کرد و با شهرتی که در قاهره پیدا کرده بود، جلسات تلاوت را شخصاً و بدون همراهی محمد الصیفی اداره می‌کرد که البته این قضیه باعث خوشحالی محمد الصیفی نیز بود؛ چرا که می‌دید این قاری جوان به یک اعتماد به‌نفس خوبی در مسیر توسعه در راه تلاوت دست پبدا کرده است. پس از مدتی وی توانست منزلی در همان حوالی منزل شیخ محمد الصیفی تهیه و در آنجا سکونت کند. پس از مدتی نیز به‌عنوان قاری سوره مبارکه کهف در مسجد عمر مکرم در میدان التحریر قاهره انتخاب شد که تا زمان وفات خود در این مسجد به تلاوت قرآن پرداخت.

(تلاوت های استاد کامل یوسف البهتیمی)

  • ۱- سوره ابراهیم آیات ۳۱ تا ۴۱

  • ۲- سوره های فرقان ، قیامه ، علق

  • ۳- سوره فصلت آیات ۳۰ تا ۴۶

  • ۴- سوره کهف آیات ۲۷ تا ۵۸

  • ۵- سوره ابراهیم آیات ۳۱ تا ۴۸

  • ۶- سوره یوسف آیات ۱۰۱ تا آخر و سوره رعد آیات ۱ تا ۱۲

  • ۷- سوره اسراء آیات ۱ تا ۲۴

  • ۸- سوره نمل آیات ۱۵ تا ۴۳

  • ۹- سوره حج آیات ۲۶ تا ۴۱

  • ۱۰- سوره حج آیات ۳۲ تا ۳۷

این صفحه حاوی ۱۰ تلاوت از استاد کامل یوسف می باشد.